wtorek, 03 maja, 2016
Polanowscy nieruchomościGORĄCY TEMATWynajmij potem kup

GORĄCY TEMAT

Subskrybuj

Wynajmij potem kup

Jak znaleźć nabywców na szybko rosnącą ilość pustych, nowych mieszkań to dylemat części polskich deweloperów. W poszukiwaniu złotego środka coraz częściej sięgają oni po metody od lat znane i z powodzeniem stosowane na innych rynkach nieruchomości.

Jednym z takich pomysłów jest wprowadzony w II kwartale 2013 roku, przez krakowskiego dewelopera Wawel Service, program „Wynajmij potem kup”. Ten popularny w Wielkiej Brytanii program (znany tam pod nazwą „Rent to buy”) polega na wynajęciu potencjalnemu nabywcy mieszkania lub domu na pewien okres, z założeniem, że ten po z góry ustalonym w umowie terminie, wykupi zajmowaną nieruchomość.

Krakowski deweloper nowym programem objął wszystkie realizowane przez siebie i wystawione na sprzedaż inwestycje. Grupą docelową zaś są wszystkie osoby, które chciałyby nabyć na własność mieszkanie, ale w danym momencie nie dysponują dostateczną zdolnością kredytową. Klienci, którzy zdecydują się nabyć mieszkanie w tym systemie, mogą wybrać sobie mieszkanie, w którym chcieliby zamieszkać, a dodatkowo skorzystać z możliwości wyboru wariantu jego wykończenia. W wariancie podstawowym klient otrzyma mieszkanie w stanie deweloperskim. Druga opcja to lokal wykończony po klucz. Przyszły nabywca, do czasu uzyskania wystarczającej zdolności kredytowej lub pozyskania środków finansowych z innego źródła, podpisuje z deweloperem umowę najmu, w której szczegółowo opisane są kwoty czynszu, jakie klient zobowiązany jest płacić oraz data do której musi mieszkanie wykupić. Najemca może oczywiście zajmowany lokal wykupić wcześniej w trakcie obowiązywania umowy. Podstawową korzyścią z tej formy finansowania zakupu własnego lokum jest to, że w całym okresie najmu znaczna część kwoty płaconej tytułem czynszu traktowana jest jako wkład własny i pomniejsza końcową kwotę wykupu, co oznacza że najemca finansuje i inwestuje w przyszłe własne mieszkanie, a nie płaci obcym osobom. „Wynajmij potem kup” to również idealne rozwiązanie dla osób chcących przyjrzeć się bliżej okolicy, w której chcieliby zamieszkać na dłużej, nie mają zbudowanej zdolności kredytowej lub są w trakcie sprzedaży mieszkania i nie mają środków na zakup nowego.

Ten ciekawy program finansowania zakupu własnego mieszkania, również na rynku polskim nie jest nowy. W 2010 roku mieszkania na Osiedlu Górczewska Park na warszawskiej Woli, na osiedlu Lewandów Park II w Białołęce oraz Osiedlu Leśnym w Gdyni wprowadzał do sprzedaży na zasadach zbliżonych do „Rent to buy” deweloper J.W. Construction Holding S.A.

W ramach tego projektu można było wynajmować mieszkanie przez 18 miesięcy, a im wcześniej najemca decydował się na jego wykup, na tym większe bonusy mógł liczyć. Jeżeli wykup nastąpił do 6 miesięcy od podpisania umowy deweloper zwracał klientowi 75 proc. poniesionych kosztów wynajmu. Wykup w terminie 7-12 miesięcy uprawniał do bonusu w wysokości 50 proc.

Źródło: http://polishproperty.eu/

Komentarze

Dodaj komentarz  

Podpis*
Komentarz*

Przepisz kod z obrazka

* - Pola wymagane

2013-09-20 (13:39:20)

Juka
Bardzo fajny ten program. W mojej sytuacji jedyne rozwiązanie, bo nie chcę wynajmowac i urządzać nie swojego, a tutaj powoli spłacam i czekam na swoją zdolność, by mieć na właśność :)

Skontaktuj się z nami

Rozwiń / zwiń formularz zgłoszeniowy  

Szukaj

Ankiety

Własność

w granicach określonych przez ustawy i zasady współżycia społecznego właściciel może, z wyłączeniem innych osób, korzystać z rzeczy zgodnie ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem swego prawa, w szczególności może pobierać pożytki i inne dochody z rzeczy; w tych samych granicach może rozporządzać rzeczą.